Bilgisayar Mühendisleri hayatın her alanındaki çeşitli problemlere etkin çözümler sağlamak amacıyla bilgisayar donanımı ve yazılımı içeren bilgi sistemlerinin analizi, tasarımı, gerçekleştirilmesi, test edilmesi ve geliştirilmesi çalışmalarından sorumludurlar. Türk Hava Kurumu Üniversitesi Türkiye’nin havacılık ve uzay alanındaki ilk ihtisas üniversitesi olması sayesinde bünyesinde bulundurduğu seçkin öğretim üyeleri ile Bilgisayar Mühendisliğine yeni bir bakış açısı kazandırmaktadır. Öğrencilerimiz teknolojik gelişmeler doğrultusunda yazılım ve donanım konusunda öncü çalışmalarının yanı sıra üniversitemizin ihtisas konusu olan havacılık ve uzay bilimleri ile doğrudan ilişkili konularda da eğitimlerini sürdüreceklerdir. Temel eğitimleri sırasında öğrencilerimiz ilgi alanları doğrultusunda bilgisayar biliminin temel kuramları, donanım ve mimarisi, yazılım mühendisliği, veri tabanı sistemleri, ağlar ve kablosuz iletişim, paralel ve dağıtık sistemler, robotik, güvenlik, gömülü sistemler, görüntü işleme, yapay zeka ve veri madenciliği gibi çeşitli konularda da uzmanlık kazanacaklardır.

Uygulama, eleştirel düşünme ve öğrendiklerini yansıtmayı gerektiren etkili öğretim stratejileri, öğrenmedeki başarının anahtarıdır. Derslerde, öğrenme biçimi olarak ezberin ötesine geçerek, uyumlu ders tasarımları ile birlikte, öğrencilerin üst düzeyde derslere katılımını ve derinden öğrenimini mümkün kılmayı hedefleyen aktif öğretim yöntemleri teşvik edilmektedir.

Mezunlarımızdan profesyonel bilgisayar mühendisliği topluluğunun üyeleri olarak kariyerlerine devam etmelerini beklerken, aldıkları çok yönlü eğitimi havacılık, uçuş eğitimi, sivil havacılık taşımacılığı alanlarında kariyerleri için bir basamak olarak kullanabilirler. Öğrencilerimizin mühendislik ve teknoloji alanlarında kazanacakları güçlü temel, onları geleneksel bilgisayar mühendisliği dışındaki diğer alanlarda da, şirketler ve araştırma laboratuvarları için aranan kişiler yapacaktır.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü olarak üniversitenin sadece öğrencilerin akademik bilgi kazandıkları yer olmadığına, aynı zamanda öğrencilere sosyal ve kültürel olarak kendilerini geliştirecekleri en iyi yer olduğuna inanıyoruz.